O Fundacji

Historia walki, nadziei i misji zmieniania życia tysięcy osób żyjących z cukrzycą

Michał Figurski - Założyciel Fundacji Najsłodsi

Historia Michała Figurskiego

Jako osoba cierpiąca od osiemnastego roku życia na cukrzycę typu 1 zwaną insulinozależną, dotykającą głównie dzieci i młodzież, znam jej przebieg, okoliczności, powikłania i wiem z jakim wysiłkiem fizycznym i psychicznym wiąże się walka z tą chorobą, która ze względu na niską świadomość społeczną, wynikającą z braku edukacji i znikomą obecnością w środkach masowego przekazu, jest wciąż postrzegana jako zjawisko wstydliwe, oraz jako choroba z którą nie można prowadzić swobodnego życia.

Młody człowiek słysząc diagnozę cukrzycy często popada w depresję, a powodowany złością na niesprawiedliwe okoliczności losu, często zamiast prowadzić skuteczną terapię popada w bunt polegający często na autoagresji, która prowadzi do poważnych uzależnień takich jak alkoholizm i narkomania, które przy współistniejących schorzeniach metabolicznych przyspieszają groźne powikłania, często prowadząc do kalectwa lub śmierci.

Niestety doświadczyłem tych przypadłości, które po dwudziestu pięciu latach niewłaściwego leczenia, doprowadziły mnie do stanu grożącego amputacją kończyn, ślepotą, oraz spowodowały, że stałem się regularnym pacjentem kliniki nefrologicznej odbywając kilka razy w tygodniu wielogodzinne sesje hemodializy.

Krytyczny poziom zaniedbania osiągnąłem w roku 2015, kiedy doznałem wylewu krwotocznego, w wyniku którego stałem się osobą niepełnosprawną, tracąc częściowo władzę w lewej ręce, nodze i części twarzy, co powodowało problemy z mową i przyjmowaniem pokarmów.

Pomimo tych konsekwencji oraz przebytej śmierci klinicznej, dziś dzięki regularnej rehabilitacji udało mi się powrócić do pełnej samodzielności, oraz kontynuować karierę zawodową w branży radiowo-telewizyjnej. W 2016 roku przeszedłem udany przeszczep nerki i trzustki, by tym samym zażegnać dializy oraz odstawić insulinoterapię.

„Moim celem jest zmiana fatalnego wizerunku cukrzycy oraz odkłamanie wielu mitów i nieprawdziwych tez krążących w środowisku ludzi młodych, którzy traktują cukrzycę jako chorobę wstydliwą dotykającą wyłącznie ludzi w podeszłym wieku, nie dbających o dietę i higienę zdrowotną. Cukrzyca, ze względu na ogrom zachorowań, nabiera dziś cech epidemii społecznej. Szacuje się, że tylko w Polsce, jawnie chorych na cukrzycę jest 4 miliony osób i co najmniej 1 milion osób, które posiadają predyspozycje do zachorowania lub już nieświadomie posiadających syndromy choroby."

— Michał Figurski

Do Kogo Kierujemy Nasze Działania?

Ogromna liczba osób z cukrzycą to osoby w wieku powyżej 18 lat i to właśnie do nich kierujemy nasz apel, edukację i pomoc.

Nasze Osiągnięcia

2019
Rok Założenia
80+
Zorganizowanych Wydarzeń
70,000+
Przebadanych Osób

Zaprzyjaźnione Fundacje

Fundacja AvalonFundacja Ewy Błaszczyk Akogo?Dobra TerapiaFundacja Anny Dymnej Mimo WszystkoFundacja EUKCPorozumienieStowarzyszenie Edukacji DiabetologicznejWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Sponsorzy i Partnerzy

Baromedical6. PiętroAbbottAMSBałutyDago CentrumDexcomDiabetyk24DOZLaboŁódź KreujeNovo NordiskSantander

Partnerzy Medialni

4FUN TVKreciołaAntyradioDzień Dobry TVNHalo Tu PolsatNewsweekNoizzOnetRadio ZetRzeczpospolita

Czym Się Wyróżniamy?

Mówimy o cukrzycy bez cukru

Nadajemy cukrzycy nowy, przyjazny, czasami wręcz rock'n'rollowy wizerunek, z którym identyfikują się młodzi pacjenci.

Jesteśmy aktywni

Nasza obecność w mediach społecznościowych i młodzieżowych środkach przekazu sprawia, że docieramy do tysięcy ludzi.

Doświadczenie z pierwszej ręki

Nasz założyciel sam żyje z cukrzycą, dzięki czemu rozumiemy pacjentów i ich potrzeby.

Edukacja przez kulturę

Łączymy medycynę z muzyką, sztuką i wydarzeniami kulturalnymi, by edukacja była przyjemna.

Dołącz do Naszej Misji

Wspólnie możemy zmienić życie tysięcy osób żyjących z cukrzycą